Skip to content Skip to footer
Search

Loomeinimesed sõlmisid Vabariigi Valitsusega kompromissilepingu

November 2021

Kompromissi tulemusena hüvitab Vabariigi Valitsus kümnele loomeinimeste esindusorganisatsioonile kokku 2,85 miljonit eurot. Tegemist on loomeinimestele Euroopa Liidu infoühiskonna direktiiviga ette nähtud, kuid Eesti puuduliku regulatsiooni tõttu ajavahemiku 01.01.2019–31.03.2021 eest saamata jäänud hüvitisega erakopeerimise lubamise eest.

Valitsus peab hüvitise tasuma hiljemalt 10. detsembriks 2021 Eesti Autorite Ühingule, kes jagab selle omakorda välja ülejäänud üheksale esindusorganisatsioonile. Hüvitise tasumisega loetakse kõik loomeinimeste esindusorganisatsioonide nõuded riigi vastu lõppenuks.

“Olen loomeinimeste esindusorganisatsioone esindanud erakopeerimise hüvitamise vaidlustes alates 2013. a algusest ning pean seda kompromissi suurepäraseks tulemuseks. Kokkuleppega pääsevad osapooled uuest pikast ja kurnavast kohtuvaidlusest, mis võinuks taas kesta mitmeid aastaid,” lausus loomeinimesi esindanud Advokaadibüroo PwC Legal vandeadvokaat ja partner Priit Lätt. 

“Mul on hea meel, et kompromissi saavutamiseks leidus poliitilist tahet. Tunnustan ka justiitsministeeriumi ametnikke, kes panustasid omalt poolt palju, et kokkulepe saavutada ja likvideerida pikalt kestnud ebaõiglus. Tahe saavutada kokkulepe on loomeinimeste suhtes ka oluline vastutulek just praeguse COVID-19 kriisi ajal, mil loomeinimeste võimalused oma tööd teha on eriti piiratud,” lisas Lätt.

Loomeinimesed sõlmisid Vabariigi Valitsusega kompromissilepingu

Priit Lätt, vandeadvokaat ja partner

Advokaadibüroo PwC Legal

Eesti Autorite Ühingu tegevjuht Mati Kaalep tõdes, et vaidluse sisu ei olnud enam see, kas erakopeerimise eest on vaja hüvitist maksta või mitte – selline riigipoolne kohustus on eelnevate kohtulahenditega juba korduvalt kinnitust leidnud. “Seekord oli küsimus, mis suuruses hüvitis peaks olema ja mul on tõeliselt hea meel, et ligikaudu pool aastat kestnud läbirääkimiste tulemusel oleme saanud riigiga mõistlikule kokkuleppele,“ sõnas Kaalep.  

Tallinna Halduskohus kinnitas kokkuleppe 10.11.2021 ning ühtlasi lõpetas kohtuvaidluse. 

Taust:

2021. a juulis esitasid kaebuse Vabariigi Valitsuse vastu seoses ajavahemikus 01.01.2019–31.12.2020 saamata jäänud õiglase hüvitisega teose isiklikuks tarbeks reprodutseerimise eest kümme loomeinimeste esindusorganisatsiooni: Eesti Autorite Ühing, Eesti Fonogrammitootjate Ühing, Eesti Esitajate Liit, Eesti Audiovisuaalautorite Liit, Eesti Heliloojate Liit, Eesti Interpreetide Liit, Eesti Lavastajate ja Dramaturgide Liit, Eesti Lavakunstnike Liit, Eesti Näitlejate Liit ja Eesti Kirjanike Liit, kes esindavad ligikaudu 9000 Eesti loomeinimest erinevalt elualalt.

Kuni 2021. a kevadeni oli Eesti ainus Euroopa Liidu liikmesriik, kus riik ei olnud loomeinimestele taganud õiglast hüvitist digi- ja nutikeskkonnas isiklikuks otstarbeks tehtavate koopiate eest. Seetõttu pidid loomeinimesed käima õigust nõudmas tagantjärgi kohtu kaudu. Alates 1. aprillist 2021 kehtib Eestis erakopeerimise tasu kogumisel uus kord ja uued määrad. See kaasajastatud süsteem tagab Eesti loomesektorile vähemalt Euroopa Liidu keskmisel tasemel hüvitise.

 


Võta meiega ühendust

Tiina Ansip

Tiina Ansip

Turundus- ja kommunikatsioonijuht, PwC Estonia

Tel: +372 5303 0446

Leia meid ka sotsiaalmeediast