Skip to content Skip to footer
Search

Riigikohtu pretsedenti loovad seisukohad õiglase kohtupidamise tagamiseks maksuvaidlustes

Aprill 2021

Advokaadibüroo PwC Legal vandeadvokaadid Priit Lätt ja Indrek Kukk astusid möödunud nädalal koos Riigikohtuga suure sammu edasi õiglase kohtupidamise tagamiseks maksuvaidlustes. 

Nimelt nõustus Eesti kõrgeim kohus meie väitega, et pelgalt tõik, et isik on haldus- või süüteomenetluses juba ütlusi või seletusi andnud, ei saa õigustada tema tunnistajana üle kuulamata jätmist, kui tal võib olla asja kohta midagi olulist lisada. Tunnistajatele küsimuste esitamine alates maksumenetluse algusest kuni kohtumenetluse lõpuni ei ole üksnes maksuhalduri privileeg. Ka tõendite vahetu uurimise põhimõttega on paremini kooskõlas see, kui kohus tunnistajat ise kuulab ja küsitleb. See on oluline põhimõte, mida kohtud on viimastel aastatel läbivalt rikkunud, jättes maksumenetluses seletusi andnud isikud kohtus tunnistajana üle kuulamata.

Riigikohtu pretsedenti loovad seisukohad õiglase kohtupidamise tagamiseks maksuvaidlustes

Selles vaidluses oleme tõstatanud ka põhiseaduslikkuse probleemi – leiame, et maksukorralduse seaduses sisalduva vastutusmenetlusega (s.o võimalus panna äriühingu juht vastutama ühingu maksuvõla eest) on maksuhaldurile antud põhjendamatu eelis maksuvõla sissenõudmisel. Seadusandja selline kunstlik võlausaldajate lahterdamine n-ö headeks ja halbadeks loob ebavõrdsust, pärsib ettevõtlusvabadust ja riivab ülemääraselt äriühingute juhtide omandit. Riigikohus andis põhiseaduspärasuse hindamise ülesandeks halduskohtule, kes hakkab asja uuesti läbi vaatama. Lõpliku selguse saamine selles küsimuses on väga oluline!

Riigikohtu otsusega saab lähemalt tutvuda siin


Võta meiega ühendust

Tiina Ansip

Tiina Ansip

Turundus- ja kommunikatsioonijuht, PwC Estonia

Tel: +372 5303 0446

Leia meid ka sotsiaalmeediast